‹ Prev
Next ›
#107 (7" x 5/8") Advantage Rubber Bands, 1 lb. Box
10 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 107 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN1575190 Stock Available
-
Product Code: BSN157481428 Stock Available
-
Product Code: BSN157462 Stock Available
-
Product Code: BSN157434664 Stock Available
-
Product Code: BSN15741374 Stock Available
-
Product Code: BSN1573989 Stock Available
-
Product Code: BSN15737669 Stock Available
-
Product Code: BSN15729892 Stock Available
-
Product Code: ALL373381 Stock Available
-
Product Code: ALL3733659 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL263392 Stock Available
-
Product Code: ALL2633522 Stock Available
-
Product Code: ALL26325176 Stock Available
-
Product Code: ALL2619992 Stock Available
-
Product Code: ALL2540536 Stock Available
-
Product Code: ALL24335159 Stock Available
-
Product Code: ALL24195120 Stock Available
-
Product Code: ALL241852 Stock Available
-
Product Code: ALL2416533 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: BSN1572720 Stock Available
-
Product Code: ALL2740552 Stock Available
-
Product Code: ALL2684513 Stock Available
-
Product Code: ALL2664518 Stock Available
-
Product Code: ALL2619561 Stock Available
-
Product Code: ALL2464588 Stock Available
-
Product Code: ALL2432598 Stock Available
-
Product Code: ALL243154 Stock Available
-
Product Code: ALL2430518 Stock Available
-
Product Code: ALL2408515 Stock Available
-
Product Code: ALL00700187 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews