#33 (3 1/2" x 1/8") Pale Crepe Gold Rubber Bands, 1 lb. Box
- Ultra-soft stretch with a soft hold.
- Nearly the highest percentage of natural-rubber latex of any rubber band.
- Durable and long-lasting.
- Recommended for both repeated applications and for packaging-pliable applications where a soft hold is most important.
- Excellent band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Golden Crepe |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Pale Crepe Gold rubber bands feature the softest stretch and the highest natural-latex rubber content of any comparable product. A higher natural rubber content equates to a lighter-weight band with greater stretchiness and increased longevity; and as a bonus, when buying by the pound, you receive more of what you need for less. Though great as a general-purpose band for a wide range of tasks around the home, office and workplace, these bands are particularly useful for delicate- and pliable-goods packaging applications, from food to musical instruments, fine-art poster-prints to valuable trading cards. Their soft stretch also makes these bands ideal for repetitive tasks where minimizing hand-stress and fatigue or minimizing the potential for repetitive-strain injuries might be desired. Use these bands again and again without worrying about whether they'll remain strong and intact—they're designed for it.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699107 Stock Available
-
Product Code: BSN157434664 Stock Available
-
Product Code: BSN15741374 Stock Available
-
Product Code: BSN15737669 Stock Available
-
Product Code: ALL373381 Stock Available
-
Product Code: ALL3733659 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL263392 Stock Available
-
Product Code: ALL2619992 Stock Available
-
Product Code: ALL24335159 Stock Available
-
Product Code: ALL24195120 Stock Available
-
Product Code: ALL241852 Stock Available
-
Product Code: ALL2416533 Stock Available
-
Product Code: ALL2414539 Stock Available
-
Product Code: ALL2619561 Stock Available
-
Product Code: ALL2432598 Stock Available
-
Product Code: ALL243154 Stock Available
-
Product Code: ALL2430518 Stock Available
-
Product Code: ALL2408515 Stock Available
-
Product Code: ALL0899440 Stock Available