- AVR corrects voltage variations to provide reliable power
- 1GB network data line protection ensures complete protection of your equipment from surges
- LCD display provides key UPS status at a glance with load and battery bar graphs
- Compact tower design allows for convenient use and installation
- Restore power backup capacity with user-replaceable battery (RBC17 sold separately)
<
>
APC by Schneider Electric Back UPS Pro BX850M, Compact Tower, 850VA, AVR, LCD, 120V
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Output Voltage | 120 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Product Line | Back-UPS Pro |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 7.5" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Depth | 12.2" |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Width | 3.6" |
| Product Name | Back UPS Pro BX850M, Compact Tower, 850VA, AVR, LCD, 120V |
| Package Contents |
|
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
