- Efficient and secure edge computing solution when floor space is limited
- Wallmount Rack Enclosure
- 12U, 600mm deep, Max. load 200lb
- Reversible single-hinge door
- Keyed handle
- Ventilated
- 1/2U knockouts top/bottom
- Includes hardware
- Fan tray AR8213 is sold separately
- Ships unassembled, 5 year APC warranty
<
>
APC by Schneider Electric NetShelter WX 12U Wall Mount Cabinet - For LAN Switch, Patch Panel - 12U Rack Height x 19" Rack Width x 20.79" Rack Depth - Wall Mountable - Black - 200.42 lb Static/Stationary Weight Capacity - 5 Year Warranty
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 20.79" |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 24.4" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Application/Usage | LAN Switch ~ Patch Panel |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Product Name | NetShelter WX 12U Wall Mount Cabinet |
| Width | 23.6" |
| Weight (Approximate) | 40.30 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200.42 lb |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | Server & Data Racks |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
