‹ Prev
Next ›
Avery Internet Shipping Labels, 5.5" x 8.5" , 200 Total (05126) - 5 1/2" Width x 8 1/2" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Paper - 2 / Sheet - 100 Total Sheets - 200 Total Label(s) - 1 Box
51 Stock Available
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
Product Details
General Information
| Label Width | 5 1/2" |
| Label Length | 8 1/2" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Number of Labels per Sheet | 2 |
| Number of Sheets | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 200 |
| Product Name | Internet Shipping Labels, 5.5" x 8.5" , 200 Total (05126) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Line | TrueBlock |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Smudge Resistant ~ Customizable ~ Stick & Stay |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ZEB5241036 Stock Available
-
Product Code: SAN30004153 Stock Available
-
Product Code: PIL31277566 Stock Available
-
Product Code: PIL31022332 Stock Available
-
Product Code: PIL3100410 Stock Available
-
Product Code: PIL3100240 Stock Available
-
Product Code: GJO8513849 Stock Available
-
Product Code: PIL31279154 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ155 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
Also Consider
-
Product Code: ZEB5241036 Stock Available
-
Product Code: SAN30004153 Stock Available
-
Product Code: PIL31277566 Stock Available
-
Product Code: PIL31022332 Stock Available
-
Product Code: PIL3100410 Stock Available
-
Product Code: PIL3100240 Stock Available
-
Product Code: GJO8513849 Stock Available
-
Product Code: PIL31279154 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ155 Stock Available