Avery® Labels with Metallic Gold Borders, 2" x 4" , 100 (6541) - 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Metallic Gold Border - Paper - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 100 Total Label(s) - 100 / Pack
- Bring an elegant touch to your product labeling, marketing materials, packaging labels, and other projects with eye-catching labels that feature stunning metallic gold borders
- Easily create and print custom labels using Avery Design & Print Online and the available label templates and design tools, or handwrite on labels for one-of-a-kind personalization
- GGet long-lasting labeling with Avery labels that stick securely to most smooth surfaces, including cardboard, paper, plastic, glass, tin, and metal, with strong permanent adhesive
- Print clear text and crisp graphics with printable blank label sheets optimized for both laser and inkjet printers to help prevent smearing or smudging
- These versatile rectangle labels are great for custom product labels, wedding labels, packaging labels, thank you labels, name tags, party favor labels, jar labels, gift labels, and more
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 4" |
| Label Length | 2" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 100 |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Inkjet ~ Laser |
| Product Line | Easy Peel |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Name | Labels with Metallic Gold Borders, 2" x 4" , 100 (6541) |
| Features | Peel-off ~ Curl Resistant ~ Stick & Stay ~ Pop Up Edge ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
Remarkably reflective and elegant, these Permanent Address Labels with metallic gold borders bring a strikingly radiant shine to any event or project. They are pre-printed with a brilliant, gold foil-like border to capture people's attention. Pair these labels with other Avery labels and cards with metallic gold borders for the complete look. Avery Easy Peel technology makes it simple to easily peel and apply the labels. Just bend back the label sheet to expose the pop up edges and peel away each label without risking ripping or tearing. With a strong, permanent adhesive, every label can stick and stay to a variety of surfaces including cardboard, envelopes, paper, glass, metal and more. Make your own address labels, wedding RSVP labels, party favor labels, product labels, food labels, holiday cards and more using the free, online design software and templates. Each sheet includes 10 labels (4" x 2"). They are compatible with both laser and inkjet printers.