- Create your own security asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times
- Discourage theft or tampering-after allowing 24 hours for the label to set, when removal is attempted, labels break apart in fragments and cannot be reapplied
- Durable material is chemical resistant and waterproof
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator at avery.com/templates
<
>
Avery® PermaTrack Destructible Asset Tag Labels, 2" x 3-3/4" , 64 Asset Tags - Waterproof - 2" Widthss x 3 3/4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - White - Film - 8 / Sheet - 40 Total Sheets - 64 Total Label(s) - 64/Pack - 1 Carton
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 3 3/4" |
| Label Width | 2" |
| Finishing | Matte |
| Number of Sheets | 40 |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 64 |
| Product Name | PermaTrack Destructible Asset Tag Labels, 2" x 3-3/4" , 64 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Durable ~ Chemical Resistant ~ Customizable ~ Tamper Evident |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Germany |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
