‹ Prev
Next ›
BUNN 12-Cup Low-Profile Pourover Coffee Brewer with 1 Warmer - 1600 W - 2 quart - 12 Cup(s) - Multi-serve - Stainless Steel - Stainless Steel Body
1 Stock Available
- SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand.
- Pourover brewer requires no plumbing - completely portable.
- Decanters not included, must purchase separately.
- All stainless steel construction.
- Brews up to 3.8 gallons per hour.
Product Details
General Information
| Maximum Number of Cups Served | Multi-serve |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Name | VP17-1 Coffee Brewer |
| Product Model | VP17-1 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 8.5" |
| Manufacturer | Bunn-O-Matic Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.bunnomatic.com |
| Height | 17.3" |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 17.7" |
Product Information
| Brand | Lloytron |
| Type | Drinks Machines |
Description
A simple switch design that requires neither plumbing nor special wiring. All stainless steel construction. SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand. Pourover brewer requires no plumbing, completely portable. Features one warming station. Brews up to 3.8 gallons per hour. Decanter sold separately.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews