- Promotes health in your work environment.
- Helps improve circulation.
- Promotes good posture.
- Strengthens your core.
- Compact and lightweight.
- Reenergizes the user.
<
>
Champion Sports FitPro Ball Chair - Plastic Frame Material - Four-legged Base - Black - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Exercise Ball Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Frame Material | Plastic |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | FitPro Ball Chair |
| Width | 22" |
| Height | 31" |
| Features | Compact ~ Lightweight ~ Wheeled ~ Traditional Style ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
Product Information
| Brand | ChampionSp |
| Type | Active Seating |
Description
Designed as an alternative to traditional office chairs, the Champion Sports FitPro Ball Chair provides ergonomic benefits by using your abdominal muscles to balance you while sitting and working. Strengthen your core and improve posture, all while providing lumbar support to your back with the FitPro Ball Chair. The durable plastic frame is sure to withstand regular use, while the compact, lightweight design and wheels make it easy to transport. This set includes the ball and hand pump, ensuring you have everything you need to make the switch from regular office chairs to exercise ball chairs.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
