‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred Shredder Oil - 12 Oz. Bottle - 12 fl oz - Light Amber
46 Stock Available
- Lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder.
- For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
- Extended nozzle ensures complete coverage.
- For cross-cut and micro-cut shredders.
- 12 oz bottle.
Product Details
General Information
| Product Name | Powershred® Shredder Oil - 12 Oz. Bottle |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Width | 3.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility | Fellowes cross-cut and micro-cut shredders. |
| Depth | 1.5" |
| Height | 8" |
| Fluid Quantity | 12 fl oz |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
The Fellowes Powershred Performance Oil maximizes performance by conditioning the cutters and extends the life of the shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month. The 12 oz round squeeze bottle with extended nozzle ensures complete coverage. For Cross-Cut and Micro-Cut shredders. Shredder lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL468000114 Stock Available
-
Product Code: FEL46535014 Stock Available
-
Product Code: FEL46200019 Stock Available
-
Product Code: FEL4616001
-
Product Code: FEL46060013 Stock Available
-
Product Code: FEL43500017 Stock Available
-
Product Code: FEL384859 Stock Available
-
Product Code: FEL38480
-
Product Code: FEL384258 Stock Available
-
Product Code: FEL38310017 Stock Available
-
Product Code: FEL38250016 Stock Available
-
Product Code: FEL33220014 Stock Available
-
Product Code: FEL33125018 Stock Available
-
Product Code: FEL322990117 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews