- Contemporary design adds flair to any environment.
- Padded seat and back for comfort.
- Steel frame provides extreme strength.
- Includes both casters and glides to fit your specific office needs.
<
>
HON Scatter Stacking Guest Chair - Charcoal Seat Color - Fabric Seat Material - Black Frame Color - Steel Frame Material - Square Base - Charcoal - 1 Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Depth | 21" |
| Country of Origin | China |
| Base Shape | Square |
| Back Width | 18.50" |
| Back Height | 14.75" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Features | Padded |
| Environmental Certification | SCS |
| Height | 32.8" |
| Frame Color | Black |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | The HON Company |
| Width | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 12.50 lb |
| Seat Color | Charcoal |
| Seat Depth | 17.50" |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 19" |
| Recycled | No |
| Product Line | Scatter |
| Product Color | Charcoal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Maximum Seat Height | 19" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
