HSM SECURIO B24 - 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler - Continuous Shredder - Particle Cut - 4 Per Pass - for shredding Paper - 0.031" x 0.188" Shred Size - P-7/F-3 - 9.45" Throat - 9.20 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Sheet Shred Capacity | 4 Per Pass |
| Security Level | P-7/F-3 |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | B24 |
| Product Name | SECURIO B24 - 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler |
| Width | 15.6" |
| Shredding Item | Paper |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 23.8" |
| Features | Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Viewing Window ~ Durable ~ Automatic Oiler |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Depth | 12.5" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
High-security shredder meets NSA mandatory security requirements and offers a safe data disposal solution to consumers with small-scale shredding applications. It is made of high-quality materials for safety and durability complete. Cutting rollers are made of hardened solid steel. EcoSmart Technology ensures that power is consumed optimally by putting the machine into its energy-efficient standby mode when it is not being used. Shredder shreds paper five to six sheets of paper per pass into 1/32" x 3/16" cross-cut particles. Powerful motor delivers continuous operation. Automatic oiling unit built into the unit keeps all machinery lubricated and in tiptop condition for quiet operation. Anti-Jam Technology is an efficient jam-prevention system that constantly monitors the load on the feed unit. The 9-gallon removable waste bin has its own inspection window for your convenience.