HSM SECURIO B26 - 1/16" x 5/8" - Continuous Shredder - Particle Cut - 11 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card - 0.063" x 0.625" Shred Size - P-5/T-5/E-4/F-2 - 12.20" Throat - 14.50 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 14.50 gal |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Security Level | P-5/T-5/E-4/F-2 |
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | B26 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | SECURIO B26 - 1/16" x 5/8" |
| Width | 19.6" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ Credit Card |
| Depth | 15.6" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 26.6" |
| Features | Bin Viewing Window ~ Durable ~ Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Thanks to its smooth and powerful cutting system, this document shredder is particularly suitable for data destruction in the workplace or for small working groups. Optimized cutting device technology destroys up to 13 sheets of paper, creating 2,116 cross-cut particles per page to provide a high level of data security. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. The powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Quiet operating mode minimizes noise development in the workplace which is an important consideration for your staff. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling.