ideal. IDEDSH0301H Cross-cut Paper Shredder - Continuous Shredder - Cross Cut - 10 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.625" x 0.093" Shred Size - P-5 - 20 gal Wastebin Capacity - 750 mW - White - TAA Compliant
- COMMERCIAL USE: Office paper shredder designed for 4-6 users in a department, floor or office; TAA compliant, Made in Germany
- HEAVY DUTY: Continuous run-time shredder for shredding paper, staples, paper clips, and credit cards; Needs to be manually oiled regularly, to ensure smoother, faster, and quieter shredding
- PROTECT YOUR INFORMATION: P-4 cross-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft
- SHREDDING ABILITIES: Tears through 8-10 sheets of paper at a time, with a throughput of 262 sheets per minute, and features a 20 gallon shred bin
- JAM PREVENTION: Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document-feeding to prevent jams; Features manual reverse, automatic reverse and stop when overfed; The shredder will automatically stop when bin is full
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 20 gal |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 19.8" |
| Product Name | 2503 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 2503 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Finger Safe ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Impact Resistant ~ Manual Reverse ~ Full Bag Stop ~ Steel Cutting Head ~ Lightweight ~ Durable ~ Zero Energy Standby ~ Automatic Reverse & Stop |
| Height | 34.3" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
The ideal. 2503 cross-cut P-5 is a compact, hardworking, entry-level model centralized shredder, designed for 4-6 users. Continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper, staples, paper clips, and credit cards. The 2503 shredder has a high-quality, easy-open, wooden cabinet, mounted on casters for easy mobility. HIPAA and FACTA compliant, and certified to shred Personal Identifiable Information (PII) and Controlled Unclassified Information (CUI), the 2503 is federally accepted to protect information and social security numbers against identity theft. A 10 1/4" feed opening and impact-resistant, lightweight, easy-to-remove 20-gallon bin make this shredder perfect for growing shredding needs in departments or small offices, and a quiet 3/4 horsepower, single-phase motor chews through 10 sheets of paper at once and up to 262 sheets per minute. A patented, electronically-controlled, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands. German engineering and manufacturing ensure superior quality that will provide many years of trouble-free operation.