Lorell 30" Personal Storage Center Lateral File
Product Details
General Information
| Finishing | Baked Enamel |
| Assembly Required | No |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | 30" Personal Storage Center Lateral File |
| Width | 30" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | A4 ~ Letter ~ Legal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Height | 28" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Hanging Rail ~ Glide Suspension ~ Grommet ~ Cable Management ~ Interlocking ~ Reinforced Base ~ Adjustable Glide ~ Magnetic Label Holder ~ Durable |
| Drawer Type | File ~ Box |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Lateral file offers versatile storage options with a personal storage compartment, two box drawers and a file drawer. File drawer includes hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Storage compartment includes a grommet for cable management. All three drawers and compartment lock with a core-removable lock with dual locking bars. Drawers also feature full-width pulls and ball-bearing slide suspension. Use the included magnetic label holders for easy identification of drawer contents. Interlock system prohibits opening more than one drawer at a time. Counterweight prevents tipping. Steel construction has a baked enamel finish for durability. Lateral file also offers a reinforced base and four adjustable leveling glides to stabilize it on uneven surfaces. Lateral file meets or exceeds ANSI-BIFMA standards