‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Janitorial Cabinet
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Product Name | Fortress Series Janitorial Cabinet |
| Width | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Janitorial ~ Supplies ~ Broom ~ Mop ~ Cleaning Tool |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 18" |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Locking System ~ Welded ~ Sturdy ~ Recessed Locking Handle ~ Durable ~ Removable Lock ~ Storage Space ~ Adjustable Shelf |
| Height | 72" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Janitorial cabinet with four shelves offers a sturdy, private storage space to organize cleaning and maintenance supplies. Lock up belongings using the recessed locking handle with the three-point locking system and core-removable lock. Durable cabinet is made of welded steel. Three shelves adjust in 1" increments to fit your storage needs. Each shelf holds 180 lb. Tall compartment makes room for broom, mops and other long cleaning tools. Steel construction has a powder-coat finish to make it last longer. Cabinet features hinged doors for easy access and includes one key. It meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews