‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Storage Cabinet - 36" Width x 18" Depth x 72" Height - 5 x Shelf(ves) - Recessed Locking Handle, Hinged Door, Durable - Light Gray - Powder Coated - Steel - Recycled
23 Stock Available
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Light Gray |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Product Name | Fortress Series Storage Cabinet |
| Width | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18" |
| Height | 72" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Hinged Door ~ Durable ~ Recessed Locking Handle |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Storage cabinet offers a sturdy, private storage space for your office. Secure your belongings using the contemporary, three-point, recessed locking handle with keys. Durable cabinet is made of welded steel and holds 180 lb. per shelf, evenly distributed. Four shelves are fully adjustable in 2" increments. The bottom shelf is fixed. Welded steel construction has a powder-coat finish to make it last longer. 72" high cabinet also features three sets of hinges per door and meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews