‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Storage Cabinet - 36" Width x 24" Depth x 72" Height - 5 x Shelf(ves) - Hinged Door(s) - Sturdy, Recessed Locking Handle, Removable Lock, Durable, Storage Space - Black - Powder Coated - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Product Name | Fortress Series Storage Cabinet |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 24" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 72" |
| Features | Sturdy ~ Recessed Locking Handle ~ Removable Lock ~ Durable ~ Storage Space |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Storage cabinet with five shelves offers a sturdy, private storage space to keep material organized and secure. Lock up belongings using the recessed locking handle with the three-point locking system and core-removable lock. Durable cabinet is made of welded steel. Four shelves adjust in 1" increments to fit your storage needs. Each shelf holds 180 lb. Steel construction has a powder-coat finish to make it last longer. Cabinet features hinged doors for easy access and includes one key. It meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews