<
>
Safco Tuff Truck Convertible - 500 lb Load Capacity - 8" Caster Size - 18.50" Width x 12" Depth x 52" Height - Steel Frame - Black - 1 Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Tuff Truck Convertible |
| Width | 18.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 8" |
| Depth | 12" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 52" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Trucks |
Description
Convertible hand truck is functional and built to last. Versatile design easily converts from a two-wheeled hand truck to a four-wheeled platform truck. Simply slide handle out of one set of tubes and into another. Two-wheel position holds 400 lb. Four-wheel position holds 500 lb. Heavy-gauge, tubular steel frame has welded joints for extra strength, powder-coat finish and a 14" x 7" toe plate. 8" solid rubber wheels have ball bearings and 4" solid rubber casters.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
