‹ Prev
Next ›
StarTech.com 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable - 1000 ft Category 5e Network Cable for Network Device - First End: Bare Wire - Second End: Bare Wire - 1 Gbit/s - CMR, Riser - 24 AWG - Blue - 1 Each - TAA Compliant
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- CAT5e ETHERNET CABLE: 1000 ft. (304,8m) Solid 4 Pair UTP Cat5e cable is optimized for enterprise 1000 Mbps networks; 350 MHz frequency range enhances throughput capacity; Supports Power over Ethernet (PoE)
- QUALITY CONSTRUCTION: High-quality copper conductors enable a precise fit to minimize wear and signal loss; 24 AWG solid copper supporting a diverse range of Ethernet applications
- SAFETY AND RELIABILITY: Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits; Reliable Ethernet connections in applications requiring CMR rated Cat5e Cable
- APPLICATIONS: Ideal for riser installations (in-wall, between floor, elevator shafts, etc.) where CMR fire rating is required.; Can be used for network installation at home, office or educational institution
- SPECIFICATIONS: CAT5e; Blue; 1000 foot (304,8 meter); 10/100/1000Mbps; 350 MHz; PoE; UTP; 24AWG Pure Bare Copper; CMR Rated (Riser); TAA
Product Details
General Information
| Product Color | Blue |
| Cable Length | 1000 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 304.9 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Product colour | Blue |
| Connector 1 gender | No |
| Connector 2 gender | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable rating | CMR |
| AWG wire size | 24 |
| Frequency | 350 MHz |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | UL |
| Weight | 9.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 355 mm |
| Package height | 352 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
Make reliable Ethernet connections in applications requiring CMR-rated cable
The WIRC5ECMR Cat5e 350MHz Solid UTP Cable (Blue) is CMR rated for use in walls, conduit, ceilings, etc. and is packaged as a 1000-foot bulk roll. The cable features a blue PVC jacket, which provides both flexibility and durability, while making it easier to color code network cable connections.
Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews