Canon PIXMA G7020 Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color
- Conveniently view and refill ink using INK BOTTLES with INTEGRATED INK TANKS.
- INK SAVINGS OF $1,175 with the included ink bottle set + two bonus black ink bottles.
- With a HIGH PAGE YIELD print up to 6,000 BLACK / 7,700 COLOR pages per ink bottle set.
- With a 350 SHEET plain paper capacity the PIXMA G7020 is ready to take on large print jobs. .
- With AirPrint®, it's easy to print right from your iPhone®, iPad®, and Mac®.
- Print beautiful BORDERLESS PHOTOS from 3.5" x 3.5" square to 8.5" x 11" letter.
- Simply connect your printer to either Wi-Fi® or ETHERNET and print in minutes.
- With the MOPRIA® PRINT SERVICE easily print right from your Android device!
- INCREDIBLE PAGE YIELDS: Experience cost-effective and productive printing with high yields of up to 6,000 pages of black text or up to 7,700 color pages using a single set of ink bottles. Plus, the G7020 printer comes with 2 bonus black ink bottles.
Product Details
General Information
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint ~ Mopria ~ Google Cloud Print ~ Canon PRINT Business ~ Wireless PictBridge ~ PIXMA Cloud Link ~ Wi-Fi Direct |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Form Factor | Desktop |
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 18000 pages per month |
| Number of print cartridges | 2 |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 13 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 6 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Glossy paper, High resolution paper, Matte paper, Photo paper, Plain paper, T-shirt Transfer |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | Com-10, DL |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7,8x10 |
| Paper tray media weight | 64 - 105 g/m² |
| PictBridge | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Canon Easy-PhotoPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service, PIXMA Cloud Link |
| Sound power level (printing) | 47 dB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | No |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.19 kWh/week |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
WIRELESS ALL-IN-ONE MEGATANK PRINTING FOR HIGH VOLUME & HIGH QUALITY Meet the PIXMA G7020 Wireless MegaTank All-In-One Printer - designed for serious print productivity with a high page yield of up to 6,000 pages of black text or up to 7,700 vivid color pages per full ink bottle set from the reliable, refillable ink system. The PIXMA G7020 MegaTank printer delivers outstanding high yields resulting in a low cost per page, and also features superior versatility thanks to an ADF for scanning, copying, and faxing. The G7020 allows you to keep working - even on large print jobs - with auto 2-sided document printing, borderless photo printing, and a 350 sheet plain paper capacity. Connectivity is paramount with the G7020 featuring Wi-Fi and Ethernet connection when printing from computers, and also for mobile printing with AirPrint , Mopria Print Service, and the Canon PRINT app for even more printer information and control.