- SOLID FRONT & MESH BACK - Lightweight 3.6oz polyester solid front with breathable 3.3oz polyester mesh back
- EASY ON & OFF - Zipper closure
- POCKETS - 2 interior, 2 exterior for storage of cell phones, tablets, pens and more
- MIC TAB - For convenient radio access
- DUAL SIZING - To fit a range of body sizes
- MACHINE WASHABLE
Ergodyne 8249Z Type R Class 2 Economy Surveyors Vest
Product Details
General Information
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Orange |
| Product Name | 8249Z Type R Class 2 Economy Surveyors Vest |
| Product Model | 8249Z |
| Product Material | Polyester ~ Polyester Mesh |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Product Type | Safety Vest |
| Features | Pocket ~ Mic Tab ~ Reflective ~ High Visibility ~ Breathable ~ Lightweight ~ Chest Pocket |
| Length | 10.3" |
| Height | 15.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Closure | Zipper |
| Application/Usage | Construction ~ Baggage Handling |
| Country of Origin | Indonesia |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Description
Hi-Vis Surveyors Vest is a Type R, Class 2 economy vest with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable, polyester mesh back (3.3 oz). It meets ANSI/ISEA 107-2020 visibility requirements. 2" reflective tape delivers enhanced, low-light visibility. With two interior and two exterior pockets, this vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Store your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Single mic tab allows convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.
Also Consider
-
Product Code: EGO24189
-
Product Code: EGO24187
-
Product Code: EGO24185
-
Product Code: EGO24183
-
Product Code: EGO22219
-
Product Code: EGO22217
-
Product Code: EGO22215
-
Product Code: EGO22213
-
Product Code: EGO21469
-
Product Code: EGO21467
-
Product Code: EGO21465
-
Product Code: EGO21463
-
Product Code: EGO21495
-
Product Code: EGO21499
-
Product Code: EGO21497
-
Product Code: EGO21493
-
Product Code: EGO2096310 Stock Available
-
Product Code: EGO209737 Stock Available
