- ANSI-certified poly solid front (3.6 oz.)/mesh back (3.3 oz.)
- Pockets: Two inside, two outside
- Pockets: One inside
Ergodyne 8249Z Type R Class 2 Economy Surveyors Vest
Product Details
General Information
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester ~ Polyester Mesh |
| Product Model | 8249Z |
| Product Name | 8249Z Type R Class 2 Economy Surveyors Vest |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Width | 1" |
| Product Type | Safety Vest |
| Country of Origin | Indonesia |
| Application/Usage | Construction ~ Baggage Handling |
| Closure | Zipper |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Height | 15.3" |
| Length | 10.3" |
| Features | Pocket ~ Mic Tab ~ Reflective ~ High Visibility ~ Breathable ~ Lightweight ~ Chest Pocket |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Description
Hi-Vis Surveyors Vest is a Type R, Class 2 economy vest with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable, polyester mesh back (3.3 oz). It meets ANSI/ISEA 107-2020 visibility requirements. 2" reflective tape delivers enhanced, low-light visibility. With two interior and two exterior pockets, this vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Store your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Single mic tab allows convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.
Also Consider
-
Product Code: EGO24189
-
Product Code: EGO24187
-
Product Code: EGO24185
-
Product Code: EGO24183
-
Product Code: EGO22219
-
Product Code: EGO22217
-
Product Code: EGO22215
-
Product Code: EGO22213
-
Product Code: EGO21469
-
Product Code: EGO21467
-
Product Code: EGO21465
-
Product Code: EGO21463
-
Product Code: EGO21495
-
Product Code: EGO21499
-
Product Code: EGO21497
-
Product Code: EGO21493
-
Product Code: EGO2096310 Stock Available
-
Product Code: EGO209737 Stock Available
