‹ Prev
Next ›
HSM Classic 125.2 - 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler - Continuous Shredder - Particle Cut - 4 Per Pass - for shredding Paper, Staples, Paper Clip - 0.031" x 0.188" Shred Size - P-7/F-3 - 10.04" Throat - 20.10 gal Wastebin Capacity - White
Ships 2-3 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 20.10 gal |
| Sheet Shred Capacity | 4 Per Pass |
| Security Level | P-7/F-3 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | 125.2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Classic 125.2 - 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler |
| Width | 23" |
| Shredding Item | Paper Clip ~ Paper ~ Staples |
| Height | 29" |
| Features | Automatic Oiler ~ Durable ~ Auto Shutoff ~ Overload Protection ~ Caster |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Office |
| Depth | 19.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
High-security shredder meets DOD and NSA/CSS 02-01 and 04-02 mandatory security requirements. High-quality materials provide security and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Powerful motor delivers continuous operation. Anti-Jam technology easily and quickly reverses if the machine is overloaded. Safety element prevents unintentional entry. Emptying and removing the collection bag is convenient and effortless. High-quality wooden floor cabinet with door is equipped with casters for easy mobility. Shredder also includes a light barrier for automatic start/stop and external oiler.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews