ideal. IDEDSH0362OH Cross-cut Paper Shredder
- CROSS CUT: Cross cut shredding provides superior security by cutting documents into smaller pieces, making it virtually impossible to reconstruct or read sensitive information.
- HEAVY DUTY SHREDDER : Continuous run-time shredding machine that works great as a paper shredder, cardboard shredder for compost, cd shredder, or credit card shredder. Automatic oiler regularly oils your centralized office shredder to ensure smoother, faster, and quieter shredding
- PROTECT YOUR INFORMATION P-4 : Cross-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft. Our industrial shredder can handle jobs big or small with ease.
- HIGH CAPACITY : Tears through 23 - 25 sheets of paper at a time, with a throughput of 491 sheets per minute, 26 gallon shred bin. Ideal. creates the best dual use heavy duty paper shredder and crosscut paper shredder around.
- QUALITY: Made in Germany with precision German engineering and manufacturing; sustainably-sourced wooden cabinet is durable to survive real office life, and casters provide easy mobility. If you are looking for cross cut shredders for home office or a heavy duty shredder for business look no further!
- SAFETY Safety Protection System includes electronically-controlled patented safety shield protects fingers and hands, automatic stop when the cabinet is open, and integrated photo cell that automatically starts and stops shredding
- JAM PREVENTION ; Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document-feeding to prevent jams, Manual reverse, automatic reverse and stop when overfed, and automatic stop when bin is full
- COMMERCIAL office shredder designed for 8-10 users in a department, floor or office; TAA complian
- LONG-LASTING Hardened, solid-steel cutting shafts are covered by a limited lifetime warranty on cutting shafts
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 25 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 26 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD ~ Staples |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 2604 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 2604 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Auto Start/Stop ~ Electronic Capacity Control ~ Safety Protection System ~ Overload Protection ~ Impact Resistant ~ Automatic Reverse & Stop ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Auto-Oil ~ Finger Safe |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
A powerful, compact, centralized office shredder with automatic oiler, the ideal. 2604 cross-cut p-4 is designed for 8, 10 users. Continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper, staples, paper clips, credit cards and cds/dvds. The ideal. 2604 cross-cut p-4 shredder has a high-quality, easy-to-open, wooden cabinet, mounted on casters for easy mobility. Hipaa and facta compliant, the ideal. 2604 cross-cut p-4 is federally accepted to protect information against identity theft. A 10 1/4" feed opening and lightweight, impact-resistant, easily-removed 26-gallon bin make the ideal. 2604 shredder perfect for department or small office needs and a large but quiet 1 horsepower motor chews through 25 sheets of paper at once and up to 491 sheets per minute. A patented, electronically-controlled, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands and the patented electronic capacity control (ecc) monitors and grades document feeding to prevent jams. The automatic oiler lubricates the cutting heads during operation, ensuring optimal performance for the ideal. 2604. German engineering and manufacturing ensures superior quality that will provide many years of trouble-free operation, 1 horsepower motor, P-4 security.