HSM SECURIO B22 - 1/4" - Continuous Shredder - Particle Cut - 19 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, CD, DVD, Credit Card - 0.250" Shred Size - P-2/O-2/T-2/E-2 - 9.45" Throat - 8.70 gal Wastebin Capacity - White - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 19 Per Pass |
| Security Level | P-2/O-2/T-2/E-2 |
| Wastebin Capacity | 8.70 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | B22 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ CD ~ DVD ~ Credit Card |
| Width | 14.8" |
| Product Name | SECURIO B22 - 1/4" |
| Depth | 12.2" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 23.6" |
| Features | Quiet Operation ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Viewing Window ~ Durable |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Powerful strip-cut shredder is data security made easy with precision engineering, automatic start/stop and overload protection. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Optimized cutting device technology shreds 22 to 24 sheets per pass into 1/4" strips, creating 38 strip-cut particles per page. Ideal for small businesses, the Securio B22 Strip-Cut Shredder also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials deliver safety and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Safety element prevents unintentional entry. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Energy Management Control System EcoSmart is particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. The waste container with 8.7 gallons of capacity can be easily removed and emptied. TAA-compliant shredder also includes bin-full/bin-open stops and an inspection window to monitor filling level.