‹ Prev
Next ›
HSM SECURIO B24 - 1/16" x 5/8" - Continuous Shredder - Particle Cut - 11 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card, CD, DVD - 0.063" x 0.625" Shred Size - P-5/T-5/E-4/F-2 - 9.45" Throat - 9.20 gal Wastebin Capacity - White
Ships 2-3 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Security Level | P-5/T-5/E-4/F-2 |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | B24 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | SECURIO B24 - 1/16" x 5/8" |
| Width | 15.6" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Anti Jamming ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Quiet Operation ~ Durable |
| Height | 23.8" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Depth | 12.5" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Micro-cut shredder offers increased data security in a modern design. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. The powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Quiet operating mode minimizes noise development in the workplace, an important consideration for your staff.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews