HSM SECURIO B24 - 3/16" x 1 1/8" - Continuous Shredder - Particle Cut - 16 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, CD, DVD, Credit Card - 0.187" x 1.125" Shred Size - P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 - 9.45" Throat - 9.20 gal Wastebin Capacity - Beige
Product Details
General Information
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Product Color | Beige |
| Product Model | B24 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ CD ~ DVD ~ Credit Card |
| Width | 15.6" |
| Product Name | SECURIO B24 - 3/16" x 1 1/8" |
| Features | Auto Start/Stop ~ Bin Viewing Window ~ Durable ~ Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection |
| Height | 23.8" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Depth | 12.5" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder features optimized cutting device technology destroys 17 to 19 sheets of paper, creating 447 cross-cut/confetti-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials provide safety and durability complete. Automatic paper feed with overload protection reduces paper jams. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Energy Management Control System EcoSmart delivers particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Shredder also features folding safety element; inspection window to monitor filling level; and multifunction element for intuitive operation.