‹ Prev
Next ›
HSM Shredstar X17 - 5/32" x 1 3/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 15 Per Pass - for shredding Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card, CD, DVD - 0.156" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 9.06" Throat - 6.90 gal Wastebin Capacity - White
- Powers through 17 sheets of paper, creating 430 cross-cut particles per page.
- Casters for mobility.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Continuous Duty Operation ensures continual shredding with no down time.
- Energy Management Control System reduces power consumption by up to 90%.
- Quiet operation minimizes noise development in the workplace.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
- Manual and automatic reversing functions, and automatic start/stop.
- Full-bag indicator, overload protection.
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 6.90 gal |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 15 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Height | 23.4" |
| Features | Anti Jamming ~ Caster ~ Quiet Operation ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag ~ Auto Reverse Technology ~ LED Indicator |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Depth | 11.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X17 |
| Product Name | Shredstar X17 - 5/32" x 1 3/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 15.4" |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Shred documents, discs and credit cards with this cross-cut shredder that is ideal for small offices. Save on your energy costs with Energy Management and Control System's automatic modes. Enjoy quiet operation, thanks to the enclosed housing.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews