‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X8 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 8 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 8.66" Throat - 4.80 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X8 |
| Product Name | shredstar X8 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 15.2" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
HSM 1044w Shredstar X8 cross cut paper shredder tackles small amounts of documents and data with the touch of a finger. Tears through 8 sheets per pass using an 8.7" entry width. Each particle is 3/16" x 1-1/8" (security level P-4). Cuts up to 8.3' per minute. Also shreds staples credit cards and CDs/DVDs. Removal top for convenient emptying of the 4.8 gallon waste bin. A separate CD slot and waste container for sorted disposal. Ideal for personal/home office use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews