Samsung Q80C QN50Q80CAF 49.5" Smart LED-LCD TV 2023 - 4K UHDTV - Titan Black - 50" Class - HLG, HDR10+, Quantum HDR+ - Quantum Dot LED Backlight - Bixby, Alexa, Google Assistant Supported - 3840 x 2160 Resolution
- Super precise LEDs are the secret to this TV's straight fire contrast with Direct Full Array.
- Utilizing 20 specialized networks the Neural Quantum Processor drives expertly upscaled 4K resolution.
- Catching the latest releases on a big screen at home, instead of at the theater will feel even more like you are watching on the big screen with Quantum HDR+
- Experience audio that moves with the action thanks to Dolby Atmos and Object Tracking Sound Lite.
Product Details
General Information
| Internet Access | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Wireless LAN | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| USB | Yes |
| Screen Size Class | 50" |
| Service Type | TV Plus |
| PC Streaming | Yes |
| Product Color | Titan Black |
| Processor Type | Neural Quantum Processor 4K |
| Product Model | QN50Q80CAF |
| Operating System | Tizen |
| Package Contents |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Product Name | 50" Class Q80C QLED 4K Smart TV (2023) |
| RMS Output Power | 40 W |
| Product Series | Q80C |
| Viewable Screen Size | 49.5" |
| Virtual Assistant Supported | Bixby ~ Alexa ~ Google Assistant |
| Width with Stand | 43.90" |
| Width | 43.9" |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Sound System | Dolby MS12 ~ Dolby Atmos ~ Surround Sound ~ Dolby |
| Energy Consumption per Year | 162 kWh |
| Features | Progressive Scan ~ Quantum Dot Technology ~ High Dynamic Range (HDR) ~ Film Mode ~ Hybrid Log Gamma ~ Supreme UHD Dimming ~ Contrast Enhancer ~ Motion Xcelerator Turbo+ ~ Smart Calibration ~ Brightness Sensor ~ Object Tracking Sound (OTS) Lite ~ Q-Symphony ~ SmartThings App ~ Closed Caption ~ Subtitle ~ Embedded POP ~ IP Control ~ On Screen Display ~ Parental Control ~ Connect Share ~ RF Antenna Input ~ Auto Power Off ~ Web Browser ~ Samsung Health App ~ Multi-view ~ Music Player ~ App Casting ~ Ambient Mode ~ Auto Low Latency Mode (ALLM) ~ Game Mode ~ Super Ultra Wide GameView ~ HDR Gaming Interest Group (HGiG) ~ Audio Return Channel (ARC) ~ 4K Upscaling ~ Adaptive Sound+ ~ Eye Comfort Mode ~ Far-field Voice Interaction ~ Dynamic Black Equalizer |
| Height | 25.7" |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG ~ HDR10+ ~ Quantum HDR+ |
| Height with Stand | 27.70" |
| Interactive Features | Voice Assistant ~ Voice Guidance |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth with Stand | 9.30" |
| Depth | 1.9" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
Product Information
| Brand | Samsung |
| Type | Televisions |
Description
Super-precise LEDs are the secret to this Class Q80C QLED 4K 50" Smart TV. LEDs elevate the ordinary into something more impressive. See incredible contrast even in sunlit rooms with Direct Full Array technology that precisely controls the amount of lighting across every part of the picture. Quantum Processor transforms your content into sharp, 4K resolution. Quantum HDR Plus analyzes and enhances each scene, delivering excellent brightness and a wide range of contrast. Quantum Dot technology provides unwavering, vivid color. Motion Xcelerator Turbo Plus creates a smooth performance during even the fastest games and action scenes without lag or motion blur. Gaming hub allows easier access to your favorite games, standalone apps and accessories. Q-Symphony soundbar is paired with Q-Series and S-Series operations for a masterfully orchestrated sound experience. Sustainable, SolarCell remote features a solar panel for charging and a built-in microphone.