Samsung QN90C QN50QN90CAF 49.5" Smart LED-LCD TV 2023 - 4K UHDTV - Titan Black - 50" Class - HLG, HDR10+, Neo Quantum HDR - Neo QLED Backlight - Bixby, Alexa, Google Assistant Supported - 3840 x 2160 Resolution
- See just how brilliant every detail becomes on a screen that's packed with over 8 million pixels with Quantum Matrix with Mini LEDs.
- See sensational contrast, stellar brightness and vivid color-just as the director intended with Neo Quantum HDR+.
- Utilizing 20 specialized networks the Neural Quantum Processor drives expertly upscaled 4K resolution.
- Pick a seat, any seat. There isn't a bad one in the house thanks to Anti-Glare with Ultra Viewing Angle technology.
Product Details
General Information
| Internet Access | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Wireless LAN | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| USB | Yes |
| Screen Size Class | 50" |
| Service Type | TV Plus |
| PC Streaming | Yes |
| Product Color | Titan Black |
| Processor Type | Neural Quantum Processor 4K |
| Product Model | QN50QN90CAF |
| Operating System | Tizen |
| Package Contents |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Product Series | QN90C |
| RMS Output Power | 40 W |
| Product Name | 50" Class QN90C Samsung Neo QLED 4K Smart TV (2023) |
| Viewable Screen Size | 49.5" |
| Virtual Assistant Supported | Bixby ~ Alexa ~ Google Assistant |
| Weight (Approximate) | 29.80 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 38.80 lb |
| Width with Stand | 43.80" |
| Width | 43.8" |
| Sound System | Dolby MS12 ~ Dolby ~ Surround Sound ~ Dolby Atmos |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Energy Consumption per Year | 133 kWh |
| Features | Progressive Scan ~ Quantum Dot Technology ~ High Dynamic Range (HDR) ~ Film Mode ~ Hybrid Log Gamma ~ Ultimate UHD Dimming ~ Contrast Enhancer ~ Motion Xcelerator Turbo+ ~ Smart Calibration ~ Brightness Sensor ~ Object Tracking Sound (OTS) Lite ~ Q-Symphony ~ SmartThings App ~ Closed Caption ~ Subtitle ~ Embedded POP ~ IP Control ~ On Screen Display ~ Parental Control ~ Connect Share ~ RF Antenna Input ~ Auto Power Off ~ Web Browser ~ Samsung Health App ~ Multi-view ~ Music Player ~ App Casting ~ Ambient Mode ~ Auto Low Latency Mode (ALLM) ~ Game Mode ~ Super Ultra Wide GameView ~ HDR Gaming Interest Group (HGiG) ~ Audio Return Channel (ARC) ~ 4K AI Upscaling ~ Anti-reflective ~ Dynamic Black Equalizer ~ FreeSync Premium Pro ~ Anti-glare Screen Coating ~ Far-field Voice Interaction |
| Height with Stand | 27.80" |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG ~ HDR10+ ~ Neo Quantum HDR |
| Height | 25.4" |
| Interactive Features | Voice Assistant ~ Voice Guidance |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Manufacturer | Samsung |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| Depth | 1.1" |
| Depth with Stand | 8.70" |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Televisions |
Description
See just how brilliant every detail becomes with this Class QN90C Neo QLED 4K 50" Smart TV that's packed with over 8 million pixels. Ultra-precise, Quantum Mini LEDs control individual zones of light for next-level color and contrast. Neo Quantum HDR Plus lets you watch every moment take on new dimensions with HDR10 Plus mapping tones and shifting color and contrast scene by scene. Neural Quantum Processor transforms your content into sharp, 4K resolution. Anti-Glare with Ultra Viewing Angle technology provides a consistent, detailed, 4K picture at any angle, in any light with fewer reflections and distractions. Motion Xcelerator Turbo Plus keeps up with supersonic speed to catch every frame without lag or motion blur. Gaming hub combines console games, streaming games and more to instantly access without a console. Soundbar combines Q-Series and S-Series operations to bring you a masterfully orchestrated sound experience. NeoSlim design provides an ultra-slim silhouette.