Brother HL-L3220CDW Desktop Wireless Laser Printer - Color
- With Refresh EZ Print Subscription Service, you'll never worry about running out of toner again, plus you'll enjoy savings up to 50% on Brother Genuine Toner.
- Brother Mobile Connect App lets you print and manage your printer from almost anywhere; purchase Brother Genuine Supplies, track toner usage, and complete more work on the go.
- Advanced security features create secure connections to networks and devices to help safeguard sensitive documents while printing.
- Creates documents efficiently with print speeds of up to 19 ppm.
- Versatile connection options let you connect with built-in dual band wireless (2.4GHz / 5GHz), Wi-Fi Direct®, or connect locally to a single computer via USB interface.
- Amplify your professional documents with digital color printing, get reliable, consistent performance for quick, high-volume printing.
- Versatile paper handling tackles high volume printing with the up to 250-sheet capacity paper tray and the single sheet manual feed slot for envelopes and specialty paper.
Product Details
General Information
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Color |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 9.4" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 15.7" |
| Weight (Approximate) | 24.7 lb |
| Width | 15.7" |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct ~ Apple AirPrint ~ Mopria ~ Brother Mobile Connect |
| Product Model | HL-L3220CDW |
| Product Name | HL-L3220CDW Wireless Compact Digital Color Printer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Type | Plain Paper ~ Inkjet Paper ~ Coated Paper ~ Glossy Paper ~ Recycled Paper |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Boost your professional presence while working from home with the digital color printing of this HL-L3220CDW Digital Color Printer. With print speeds up to 19 ppm, resolutions up to 2400 x 600 dpi and a generous, 250-sheet input tray, this printer quickly creates vivid, full-color outputs and crisp black/white documents. It also features dual-band wireless connectivity and mobile device compatibility with the AirPrint app, Mopria app and Brother Mobile Connect app. Advanced security measures help safeguard your documents. Compact, capable machine is built to make an impact and fits seamlessly in your personal work space. Display provides 16 characters on one line for easy navigation. An appealing combination of convenience, durability and superior quality helps expand your work capabilities. Printer is EPEAT Silver rated and Energy Star approved.