Brother HL-L8360CDW Desktop Wired/Wireless Laser Printer - Color
- With print speeds up to 33 pages per minute in both color and black and up to 2400 x 600 dpi class resolution, you no longer have to wait for high-impact business documents.
- Spend less time replacing supplies and help reduce operating costs by using Brother Genuine super high-yield 6,500-page replacement toner cartridges.
- Built-in wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces to easily setup and share on your wireless or wired network.
- Print from your mobile device via: AirPrint®, Mopria®, Brother iPrint&Scan, Wi-Fi Direct®, and NFC.
- Use the automatic duplex print feature to help reduce your printing costs and produce professional two-sided documents, presentations, brochures, and booklets.
- A 250-sheet capacity paper tray is adjustable for letter or legal size paper along with a 50-sheet multi-purpose tray for printing letterhead and alternative media.
- Adjustable, 2.7" color touchscreen display offers easy menu navigation and printing from popular business cloud services including: Dropbox, Google Drive™, Onedrive, and more.
- Includes an integrated NFC card reader for easy badge authentication and Active Directory for network user authentication which help protect against unauthorized device access and help control costs by restricting printing on a per user or group basis.
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Print Color Capability | Color |
| USB Direct Printing | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.3" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.1" |
| Additional Warranty Information |
1 Year limited |
| Weight (Approximate) | 48.1 lb |
| Width | 17.4" |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct ~ Google Cloud Print ~ Apple AirPrint ~ Mopria ~ Brother iPrint&Scan ~ Near Field Communication (NFC) |
| Product Model | HL-L8360CDW |
| Product Name | Business Color Laser Printer HL-L8360CDW - Duplex Printing - Wireless Networking |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
The Brother HL-L8360CDW color laser printer is ideal for offices and small workgroups with higher print volumes. Brother Genuine super high-yield 6,500-page replacement toner cartridges (approximate yield based on ISO/IEC 19798) deliver low cost output. Produce high-impact color documents up to 33 pages per minute. 300-sheet paper capacity expandable up to 1,300-sheet total capacity with optional trays. Automatic two-sided printing helps save paper. Easy sharing with Gigabit Ethernet or wireless networking. Print from mobile devices over a wireless network. 2.7" color touchscreen display for easy navigation. Advanced security features help limit device access and help lower costs by restricting color printing.