Brother HL-L8360CDWT Desktop Laser Printer - Color - 33 ppm Mono / 33 ppm Color - 2400 x 600 dpi class - Automatic Duplex Print - 800 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - 60000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - USB
- Dual paper trays (250 and 500 sheet capacity)
- Super high-yield replacement cartridges
- Print up to 33 pages per minute
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Print Color Capability | Color |
| USB Direct Printing | Yes |
| USB | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 800 Sheets |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Form Factor | Desktop |
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 15 s |
| Time to first page (colour, normal) | 15 s |
| Secure printing | Yes |
| Maximum duty cycle | 60000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7, XPS |
| Total input capacity | 750 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL |
| Paper tray media weight | 60 - 105 g/m² |
| Paper tray media weight (imperial) | 7.26 - 12.7 kg (16 - 28 lbs) |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight (imperial) | 7.26 - 19.5 kg (16 - 43 lbs) |
| Duplex media weight | 60 - 105 g/m² |
| Duplex media weight (imperial) | 16 - 28 lbs |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, NFC, Wireless LAN |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Supported network protocols (IPv4) | Web Services, APIPA (Auto IP), ARP, BOOTP, CIFS Client, Custom Raw Port/Port 9100, DHCP, DNS Resolver, FTP Server, HTTP/HTTPS Server, ICMP, IPP/IPPS, LDAP, LLMNR Responder, LPR/LPD, mDNS, RARP, SMTP Client, SNMPv1/v2c/v3, SNTP Client, TELNET Server, TFTP Client and Server, WINS/NetBIOS Name Resolution |
| Supported network protocols (IPv6) | Web Services, NDP, RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR Responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port 9100, IPP/IPPS, SMTP Client, FTP Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS Server, TFTP Client and Server, ICMPv6, SNTP Client, LDAP |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Business Color Laser Printer with Duplex Printing, Wireless Networking and Dual Trays The Brother HL-L8360CDWT color laser printer is a great choice for workgroups with higher print volumes requiring a large paper capacity along with business quality, low cost output. The dual paper trays offer 800-sheet total paper capacity for fewer refills plus the ability to expand to a 1,300-sheet total capacity with an optional tray. This high-performance printer helps to increase your productivity with print speeds up to 33ppm and a 2.7" Touchscreen display for easy navigation and direct printing from popular business cloud services‡. Advanced security features help limit document and device access and help lower costs by restricting color printing. Main Features Fast, high-quality business printing. With print speeds up to 33 pages per minute in both color and black and up to 2400 x 600 dpi class resolution, you no longer have to wait for high-impact business documents. 800-sheet paper capacity‡. Dual paper trays (250-sheet and 500-sheet capacity) are adjustable for letter or legal size paper. Plus, a 50-sheet capacity multi-purpose tray for printing letterhead and alternative media. Add optional 250-sheet or 500-sheet paper tray and configure the printer in a way that best meets your requirements - up to 1,300 sheet total capacity. Low cost printing. Spend less time replacing supplies and help reduce operating costs by using Brother Genuine super high-yield 6,500-page replacement toner cartridges‡. Flexible network connectivity†. Built-in wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces to easily setup and share on your wireless or wired network. Convenient mobile device printing. Print from your mobile device via‡: AirPrint®, Google Cloud Print™ 2.0, Mopria®, Brother iPrint&Scan, Wi-Fi Direct®, and NFC. Easily print two-sided documents. Use the automatic duplex print feature to help reduce your printing costs and produce professional two-sided documents, presentations, brochures, and booklets. Advanced security features. Includes an integrated NFC card reader for easy badge authentication and Active Directory for network user authentication. Advanced features help protect against unauthorized device access and help control costs by restricting printing on a per user or group basis. Adjustable, 2.7" color Touchscreen display. Offers easy menu navigation and printing from popular business cloud services‡ including: DROPBOX, GOOGLE DRIVE™, ONEDRIVE, and more. At your side support. Free online, call or live chat support for the life of your product.