GBC Momentum Paper Shredder, X18-12, Micro-Cut, P-4, Anti-Jam, 18 Sheets
- Micro-cut (P-4) shred style is perfect for shredding confidential documents
- Active Sensing Anti-Jam Technology helps prevent jams before they occur
- High-performance motor is ultra-quiet and runs continuously until the waste bin is full
- Shredder has large 12 gallon bin and a bin full indicator
- Manually shred up to 18 sheets at once
- Easily shred CDs, credit cards, paper clips, staples and junk mail
- Auto sleep mode helps conserve energy
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 4 Hour |
| Product Color | Black |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Wastebin Capacity | 7 gal |
| Shred Type | Micro Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shredding type | Micro-cut shredding |
| Working width | 22.9 cm |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding CDs | No |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Basket volume | 45.4 L |
| Anti-jam mechanism | Yes |
| Basket capacity | 18 sheets |
| Control type | Buttons |
| Castor wheels | Yes |
| Security level (paper) | P-4 |
| Product colour | Black, Grey |
| Safety lock | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 480.1 mm |
| Height | 675.6 mm |
| Weight | 28.9 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Department Shredders |
Description
Anti-Jam Technology Say goodbye to jams. Our high-tech Active Sensing Anti-Jam Technology measures the number of sheets being fed in real-time to stop paper jams and misfeeds before they happen. Continuous Run Time Reclaim your time. With its continuous run time and commercial grade performance motor, you can shred more documents without stopping. The large waste bin also lets you go longer without needing to clear out the shredded papers. Perfect for the Office Designed with the office in mind, this Momentum Shredder runs quietly to help you stay focused and on track while your work. It’s perfect for multiple users and has an auto-shut off features when not in use. Shred More Than Paper Shred more with the Momentum Shredder. This powerful machine easily shreds your confidential documents, as well as CDs, credit cards, paper clips, staples and junk mail. Keep personal and sensitive information safe. The commercial grade GBC Momentum Paper Shredder has an impressive run time and high-tech anti-jam features, making it the perfect choice for the modern office.