HSM Pure 120 - 5/32" x 1" - Particle Cut - 6 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | 120 |
| Width | 14.4" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Product Name | Pure 120 - 5/32" x 1" |
| Depth | 10.2" |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 16.3" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder features a compact design to shred up to 7 sheets of personalized advertising, correspondence of all kinds, receipts and payment documents safely and reliably right at your desk. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples and paper clips. In standby mode, this shredder does not consume any power to keep your operating cost at a minimum. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. A slight pressure on the safety element immediately stops the paper feed and prevents unintentional entry into the machine for safe use. Automatic operation starts on its own when fed with paper and automatically stops after your shredding is complete. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GBCWSM1770024 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501
-
Product Code: FEL50154012 Stock Available
-
Product Code: FEL5015301
-
Product Code: FEL50152017 Stock Available
-
Product Code: FEL50150014 Stock Available
-
Product Code: HSM23411132 Stock Available
-
Product Code: HSM18221131 Stock Available
-
Product Code: HSM23511131 Stock Available