HSM SECURIO C14 - 5/32" x 1" - Particle Cut - 6 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | C14 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 14.4" |
| Product Name | SECURIO C14 - 5/32" x 1" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 15.9" |
| Depth | 10.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Document shredder offers a high degree of user safety in a space-saving, modern design. Optimized cutting device technology destroys up to 6 sheets of paper, creating 603 cross-cut particles per page. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples, paper clips and credit cards. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. Folding safety element stops shredding when touched to prevent workplace accidents. In standby mode, this shredder does not consume any power to keep your operating cost at a minimum. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GBCWSM1770024 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501
-
Product Code: FEL50154012 Stock Available
-
Product Code: FEL5015301
-
Product Code: FEL50152017 Stock Available
-
Product Code: FEL50150014 Stock Available
-
Product Code: HSM23411132 Stock Available
-
Product Code: HSM18221131 Stock Available
-
Product Code: HSM23511131 Stock Available